Giresun Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kadın girişimciler internet satışıyla başlayıp, kooperatif kurdular

GİRİŞİMCİ KADIN KOOPERATİFİ TARAFINDAN ORGANİK OLARAK ÜRETİLEN FINDIK MAMÜLLERİNDEN, MISIRA, PEKMEZE, REÇELE, FASULYEYE, KABAĞA KADAR NE VARSA ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE ULAŞTIRILIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kadın girişimciler internet satışıyla başlayıp, kooperatif kurdular
193 views
05 Aralık 2021 - 11:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Giresun’da kendi işini kurma hayalinin peşinden koşan kadın girişimciler, yöresel köy ürünlerini internet üzerinden satarak başladıkları işte kooperatifleştiler.

Giresun’un organik köy ürünlerinin internet üzerinden satışta büyük ilgi gördüğünü ve taleplere yetişebilmek için kooperatifleşme ihtiyacı duyduklarını anlatan Ortakbahçe Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Handan Aktan, “Giresun’da kendi işimizi kurmak istiyorduk. İlk önce sosyal medya üzerinden kendi ürettiğimiz ürünleri satmaya başladık. Talepler artınca da geleneksel yöntemlerle üretilen bütün ürünleri üreticiden tüketiciye ulaştırmak için ne yapabiliriz diye düşünürken 8 kuzen olarak bir kooperatif kurduk. Şimdi henüz yeni kurulan kooperatifimiz sayesinde köyümüzde ve çevre köylerimizde köylü kadınların ürettiği fındıktan mısıra, pekmeze, reçele, fasulyeye, kabağa kadar ne varsa üreticiden tüketiciye ulaştıracağız. Kooperatifimiz bünyesine tahsis edilecek olan eski sağlık ocağı binasında fındık kavurma, paketleme başta olmak üzere diğer ürünlerimizin imalathanesini ve soğuk hava deposunu yapacağız. Bu sayede köylü kadınlarımızda üretimde yer alacağı gibi aile ekonomilerine de katkı sağlayacaktır. Bundan sonraki hedefimiz ise Doğu Karadeniz’de Kadın Kooperatifleri Birliği kurmaktır” dedi.

Kadınlar hem üretecek hem de satacak

Kooperatif Yönetim Kurulu üyelerinden Gizem Ceren Piri Onsekiz, “Giresun’daki yöresel ürünlere katma değer kazandırmaktı ve ilk olarak sosyal medya üzerinden satışa başladık. Bu konuda bir başarıya ulaştık. Özellikle fındık mamulleri, pekmez, mısır ürünleri büyük ilgi gördü. Bu süreç bizi daha da teşvik etti ve kooperatif kurmaya yöneltti. Bundan sonraki hedefimiz kooperatifimiz bünyesinde daha fazla kadınlarımızı üretime katmak ve ürün çeşitlerimizi artırmaktır. Şuanda özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden sipariş alıyoruz. Bunun yanı sıra kafelerle görüşmelerimiz var ve Giresun Belediyesi tarafından kadınlar pazarında faaliyete geçecek olan satış reyonunda ürünlerimiz yerini alacaktır” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.