Giresun Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elevli: “Hobi arıcıları, gerçek arıcıları mağdur ediyor”

GİRESUN ARICILAR BİRLİĞİ BAŞKANI KUBİLAY ELEVLİ, PANDEMİ KISITLAMASINDAN KURTULMAK İÇİN ARICILARA TANINAN HAKLARI KULLANAN HOBİ ARICILARININ, GEÇİMİNİ ARICILIKTAN SAĞLAYANLARI MAĞDUR ETTİĞİNİ İLERİ SÜRDÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Elevli: “Hobi arıcıları, gerçek arıcıları mağdur ediyor”
222 views
14 Mayıs 2021 - 15:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Giresun Arıcılar Birliği Başkanı Kubilay Elevli, hobi olarak arıcılık yapanların, geçimini arıcılıktan sağlayanları mağdur ettiğini ileri sürdü.

Giresun Arıcılar Birliği Başkanı Kubilay Elevli, arıcılara tanınan haklardan, gerçek arıcıların değil, gerek hobi olarak arı besleyenlerin yararlandığını kaydederek, “Yörede mayıs ayının gelmesiyle birlikte fındık tarımında zararlılara karşı ilaçlı mücadele başlandığı bu günlerde arıcılar arılarını fındık tarımı yapılmayan Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerine taşımaktadır. Ancak her köyün, her ilçenin de belirli bir arı kotası bulunmaktadır. Bu kotayı ise gerçek arıcılık yaparak geçiminin bu işten sağlayan, meslek edinen arıcılar değil, başka mesleklerle, işlerle uğraşmasına rağmen hobi olarak bu işi yapanlar doldurmuştur. Bunun başlıca nedeni ise pandemi koşullarından dolayı getirilen kısıtlama ve yasakları delmek içindir. Hobi olarak bu işi yapanlar ’3-5 arı kovanım var’ diye aldığı arı yetiştiricisi belgesiyle kısıtlamadan muaf tutulmaktadır. Arısını da aslında hiçbir yere götürmediği halde Şebinkarahisar’a, Alucra, Çamoluk gibi ilçelere götürdü göstermektedir. Buralarında kağıt üzerinde kotası böylelikle dolu göründüğünden gerçek arıcılar götüremediğinden mağdur olmaktadır. Oysaki oluşturulacak bir komisyonla buralarda denetimler yapılmış olsa gerçekte arı olmadığı görülecektir. Bu konuda Giresun Arıcılar Birliği olarak, fındık bahçelerinde zararlılara karşı kullanılan ilaçlama öncesinde yaşadığımız bu sorunun çözülmesi yönünde yetkililere çağrıda bulunarak yerinde tespit edilerek yaşanan mağduriyetin ortadan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

“Arılar için fındık ilaçlama tarihine uyulmalıdır”

Fındık bahçelerinde zararlılara karşı ilaçlamanın arılara zarar verdiğine de dikkat çeken Elevli, “Daha önceden toz ilaçlama yapılıyordu ve bu da arılara çok ciddi zarar veriyordu. Bu konudaki çağrılarımız ve mücadelemiz sonucunda sıvı ilaçlamaya geçildi. Ancak sıvı ilaçlamanın da zararı yok diyemeyiz. Arılar fındık bahçelerinde toz ilaçlamada olduğu gibi yerinde zarar görmese de kovana getirdiklerinde zarar görmektedir. Fakat diğer taraftan da fındık üreticileri de zararlılarla mücadele etmek zorundadır. Bunun tek çözümü ise ilaçlama tarihine uyulmasıdır. Fındık ilaçlamada belirlenen tarih 15 Mayıs’tan itibarendir. Bu tarihten önce ilaçlama yapılmamalıdır. Arıcılar da bu tarihten sonra arılarını fındık üretim alanlarının dışına taşımak zorundadır. İşte tam da bu konuda pandemi koşulları nedeniyle arılarını taşıyacak olan gerçek arıcıların kotasını hobi arıcıları kullandığı için bir mağduriyet yaşanmaktadır” açıklamasında bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.